Partnerem badania jest firma Grupa Energa

Strona Projektu (Powrót)



Cel projektu


Osiągnięcie wyznaczonych celów systemów i serwisów informatycznych zależy w istotnym stopniu od płynnej i sprawnej współpracy pracowników IT w interdyscyplinarnych zespołach IT. Zespoły te zwykle funkcjonują w sferze specyficznej kultury narodowej, ale z drugiej strony mogą one mieć wymiar współpracy międzynarodowej. Znaczącym nurtem badań w dziedzinie informatyki ekonomicznej są wyzwania i zagrożenia dla funkcjonowania i rozwoju kadry IT (technologii informacyjnych). Problemy te dotyczą wielu krajów z różnych części świata reprezentujących odmienne kultury, poziom rozwoju gospodarczego, wartości społecznych i systemów politycznych.

Zarówno w informatycznym środowisku naukowym jak i biznesowym, obserwuje się znaczące zapotrzebowanie na teoretyczne, fundamentalne modele opisu i interpretacji wpływów czynników kontekstowych na kulturę zawodową pracowników IT. Problemy te mają charakter organizacyjny, indywidualny (osobowościowy) oraz technologiczny. Aby rozwiązać lub ograniczyć wpływ tych problemów na współpracę zespołów IT należy zidentyfikować, zdefiniować i zbadać w nawiązaniu do odpowiednich czynników kontekstowych. Wynika stąd potrzeba międzynarodowego badania, które pozwolą wnieść istotny wkład i zdobyć nową wiedzę w zakresie kultury zawodowej pracowników IT (ITOC – IT occupational culture) na świecie.

I tak, zespół naukowców kierowany przez prof. Prashanta Palvia (Uniwersytetu w Północnej Karolinie, USA) podjął badania nad wpływem wybranych czynników kontekstowych na kulturę pracy zespołów IT. Projekt ten ze względu na swoje silne międzynarodowe oddziaływanie nazwany został The World IT Project [1]. Profesor Palvia jest uznanym w świecie autorytetem w zarządzaniu technologią informatyczną w wymiarze globalnym. IT World Project jest koordynowany merytorycznie i organizacyjnie przez międzynarodowy zespół badawczy (Core Research Team) projektu IT World Project i składa się z następujących naukowców:


W projekcie przewiduje się udział ponad 40 krajów z różnych części świata, reprezentujących odmienne kultury, poziomy rozwoju gospodarczego, wartości i systemy polityczne. Dane zebrane przez zespoły badawcze z każdego kraju są przekazywane i przechowywane w repozytorium prowadzonym przez Uniwersytet Północnej Karoliny. Do międzynarodowego projektu The World IT zostali zaproszeni naukowcy z wielu krajów, przy czym dla Polski został wybrany zespół badawczy Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowanego przez prof. Stanisława Wryczę oraz mgr Damiana Gajdę, co jest wyróżnieniem dla zespołu badawczego z wybranego kraju.

W ramach współpracy polski zespół badawczy korzysta z metodologii badawczej oraz instrumentarium opracowanych przez Research Core Team. Dzięki temu wyniki badań będą w wymiarze międzynarodowym spójne i porównywalne w ramach całego World IT Project. Poprzez uczestnictwo w World IT Project polski zespół badawczy osiągnie następujące cele i wyniki:


Celem projektu The WORLD IT jest zbadanie, identyfikacja, interpretacja oraz międzynarodowa analiza porównawcza głównych problemów tworzenia i użytkowania systemów informatycznych w aspekcie kultury zawodowej pracowników IT (ITOC) w wybranych krajach w ich unikalnym, wielowymiarowym kontekście: kulturowym, ekonomicznym, menedżerskim i społecznym. Pozwoli on na weryfikację kluczowych zagadnień, wyzwań dla pracowników IT w firmach i instytucjach, zarówno kadry kierowniczej jak i zwykłych pracowników w wielu krajach uczestniczących w projekcie.
[1]Palvia P, The World IT Project The World IT Project: A Program on International Research and Call for Participation JGITM, Vol 16, No 2, April 2013