Nowa interdyscyplinarna monografia naukowa pracowników Katedry Ekonomiki Przedsiębiorstw oraz Katedry Bankowości i Finansów
Nowa interdyscyplinarna monografia naukowa pracowników Katedry Ekonomiki Przedsiębiorstw oraz Katedry Bankowości i Finansów:
”Kryzys i erozja kondycji finansowej. Barometr upadłości czy sygnał do restrukturyzacji? Finanse, statystyka i studia przypadków”
Z przedmowy:
Oddajemy w ręce Czytelników książkę związaną z szeroko pojętą problematyką restrukturyzacji i upadłości przedsiębiorstw. To z jednej strony bardzo trudne etapy cyklu życia organizacji, z drugiej – towarzyszące naszej przestrzeni życia gospo-darczego nieustannie, więc warte uwagi i głębszego zrozumienia. Tak jak człowiek i jego indywidualne życie stanowią pewną składową szerszego ekosystemu relacji, tak przedsiębiorstwa – niezależnie od specyfiki i skali działania – są składnikiem większego, złożonego systemu gospodarczego. Realizacja podstawowej działalności operacyjnej tych jednostek wiąże się zatem z koniecznością nawiązywania relacji zarówno na poziomie mikro- jak i makrootoczenia. Nie jest w zasadzie możliwym funkcjonowanie podmiotu w warunkach próżni ekonomicznej – każda jednostka realizująca cele komercyjne (ale i nie tylko) musi w większym lub mniejszym stopniu zabiegać o zawiązanie relacji w otaczającej ją przestrzeni gospodarczej. Zrozumienie natury procesów zachodzących w wymiarach otoczenia jest ponadto podstawą do zrozumienia m.in. podstaw formułowania strategii organizacji, jak i szerzej – zarządzania podmiotem.
Z recenzji pracy:
Podjęta przez Autorów problematyka jest niezwykle aktualna i ważna zarówno z teoretycznego jak i praktycznego punktu widzenia. Autorzy dokonali holistycznego spojrzenia z jednej strony na procesy restrukturyzacyjne przedsiębiorstw, a z drugiej strony – na procesy upadłościowe. Zaletą publikacji jest rzetelna kwerenda studiów literaturowych oraz interesujące wnioski, polemiki, dygresje i wywody Autorów będące cennym wkładem do nauki – w szczególności w nurcie badań nad bankructwami, restrukturyzacjami i upadłościami.
Prof. dr hab. Anna Szelągowska
Problematyką monografii jest zagadnienie sytuacji kryzysowej i pogarszającej się sytuacji ekonomiczno-finansowej w przedsiębiorstwach, a zatem niezwykle ważna, a także jak pokazała wciąż trwająca pandemia (COVID-19), aktualna kwestia w badaniach naukowych. Autorzy monografii zamieścili w niej bardzo kompleksową wiedzę i praktyczne zastosowania w biznesie, co stanowi wartość dodaną publikacji.
dr hab. Paweł Dec, prof. SGH
Polska Izba Ubezpieczeń na wykładach ze studentami Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego (08.12.2021)
Polska Izba Ubezpieczeń przyjęła zaproszenie Koła Naukowego Finansów i Ubezpieczeń do udziału w dwóch wykładach, które odbyły się w dniu 08.12.2021 r. Wykłady prowadzone w tym semestrze przez dr Piotra Pisarewicza dotyczą istotnych zagadnień obejmujących najważniejsze wyzwania ostatnich lat: "Living without worries and fears during a pandemic (?) The bright side of modern life and non-life insurance products" oraz "How to survive the COVID financial crisis using modern investment, banking and insurance products".
Gośćmi Specjalnymi z ramienia Polskiej Izby Ubezpieczeń na obu wykładach byli: Pani Agnieszka Durska oraz Pan Marcin Tarczyński, których wystąpienia i prezentacje spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony naszych studentów.
Należy podkreślić wysoki profesjonalizm, życzliwość i zaangażowanie naszych Gości, tym bardziej, że oba wykłady prowadzone są w języku angielskim dla międzynarodowego grona studentów.
Licząc na dalszą i owocną współpracę w przyszłości, pragniemy już dziś zaprosić przedstawicieli PIU na spotkania, które organizować będzie w nadchodzących semestrach Koło Naukowe Finansów i Ubezpieczeń oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.
Nowa publikacja dr Katarzyny Welzant będącej współautorką monografii pt."Funkcjonowanie przedsiębiorstw w Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz Polskiej Strefie Inwestycji. Aspekty prawne, podatkowe i księgowe"
Prezentowana publikacja stanowi praktyczne omówienie zasad funkcjonowania przedsiębiorstw w Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz Polskiej Strefie Inwestycji. Opracowanie zawiera kluczowe zagadnienia związane z korzystaniem z pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom na nowe inwestycje. Jest zbiorem praktycznych zagadnień prawno-podatkowych. Autorzy oprócz przedstawienia podstaw prawnych danego zagadnienia, wskazują na istotne aspekty praktyczne danego tematu, dodatkowo wzbogacając je przykładami. Książka zawiera aktualne orzecznictwo sądów oraz poglądy doktryny.
Poszczególne zagadnienia poruszane w książce omówione zostały również z uwzględnieniem proponowanych zmian zawartych w tzw. „Polskim Ładzie", tj. ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Druk sejmowy IX kadencji Nr 1532), która w diametralny sposób ingeruje w kształt dotychczasowego systemu podatkowego. Opracowanie uwzględnia również zmienione Wytyczne UE w sprawie regionalnej pomocy państwa na lata 2022–2027 (2021/C153/01), w ramach których określono zasady i warunki wykorzystania regionalnej pomocy inwestycyjnej oraz rozwinięto zapisy Rozporządzenia 651/2014.
Książka stanowi również materiał dla studentów i doktorantów oraz pracowników naukowo-dydaktycznych do wykorzystania w procesie dydaktycznym oraz w szkoleniach.
Źródło oraz informacja o książce:
Koła Naukowe Finansów i Ubezpieczeń oraz Studenci Kierunku Ubezpieczenia – Studia Interdyscyplinarne na VIII Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń
W dniach 20-21.10.2021 r. w sopockim hotelu Sheraton odbyła się VIII edycja Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń będącego najważniejszym spotkaniem sektora ubezpieczeń w naszym kraju. Po prawie dwóch i pół roku pandemicznej przerwy, od maja 2019, kiedy startował VII Kongres PIU, minęło 29 miesięcy, 128 tygodni i 896 dni. Podobnie jak w roku 2019, Członkowie Koła Naukowego Finansów i Ubezpieczeń wraz z opiekunem dr Piotrem Pisarewiczem oraz Studenci Kierunku Ubezpieczenia – Studia Interdyscyplinarne mieli przyjemność ponownie uczestniczyć w tym wydarzeniu dzięki uprzejmości swojego Patrona czyli Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Tematyka drugiego dnia Kongresu w którym mieliśmy okazję uczestniczyć, była dla studentów szczególnie ciekawa, ponieważ dotyczyła pojawiających się nowych wyzwań na rynku ubezpieczeń. Tego dnia odbyły się dwa bloki tematyczne, pierwszy z nich zatytułowany „Czy zdigitalizowane ubezpieczenia będą odporne cyfrowo ? ” poruszał kwestie związane z wyzwaniami dotyczącymi cyfryzacji sektora finansowego.
Drugi panel: „Czy postpandemiczna rzeczywistość będzie zielona?” dotyczył szeroko rozumianych zagadnień dotyczących pandemii oraz wyzwań związanych ze zmianami klimatu. Po wykładzie studenci mieli okazję rozmowy z Panią Iwoną Szczęsną - Managerem Zespołu ds. Współpracy Międzynarodowej Dyrektorem Oddziału PIU w Brukseli.
W obradach uczestniczyło aż szesnastu Studentów WZR oraz dr Piotr Pisarewicz.
Członkowie Koła Naukowego serdecznie dziękują organizatorom Kongresu oraz Zarządowi Polskiej Izby Ubezpieczeń za możliwość ponownego udziału w tak znaczącym dla rynku wydarzeniu. Wyrażają również głęboką nadzieję, iż w przyszłości współpraca będzie kontynuowana.
Prof. dr hab. Elżbieta Ostrowska wyróżniona nagrodą Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego
Prof. dr hab. Elżbieta Ostrowska została wyróżniona II nagrodą Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego w kategorii najlepsza książka naukowa w roku 2020 za książkę pt. Behawioralny portfel inwestycyjny. Mózg. Emocje. Luka behawioralna.
Serdecznie gratulujemy.
Studenci Wydziału Zarządzania zakwalifikowani do Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego
Miło nam poinformować, że pani Emilia Koniszewska oraz pan Remigiusz Świątkowski, studenci kierunku Ubezpieczenia – studia interdyscyplinarne, przeszli pozytywnie dwa etapy kwalifikacyjne do Akademii EKF (Europejski Kongres Finansowy).
Ponadto eseje: Emilii Koniszewskiej pt. "Obecna i przyszła codzienność" oraz Remigiusza Świątkowskiego pt. „Pandemia jako szansa na e-administracyjny sukces Polski”, zostaną opublikowane jako jedne z 40 najlepszych w publikacji pt. "Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie".
Rekomendacji do Akademii EKF udzieliła studentom dr Kamila Bielawska (Katedra Bankowości i Finansów), która jest koordynatorem wydziałowym kierunku Ubezpieczenia – studia interdyscyplinarne.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Bank Gospodarstwa Krajowego na Wydziale Zarządzania UG
W dniu 26.05.2021 r. o g. 08.00 odbyło się spotkanie Studentów Wydziału Zarządzania UG z Przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego.
Tematem spotkania były: „Rola i zadania Banku Gospodarstwa Krajowego w polskim systemie bankowym”. Przedstawiony został on przez grono znamienitych Gości: Iwonę Kasperowicz - Dyrektor Regionu Pomorskiego BGK, Igę Przybylską - Starszego Specjalistę ds. Rekrutacji i EB oraz Marcelinę Kasperską z Departamentu Programów Europejskich BGK.
Było to dla wszystkich licznie zgromadzonych uczestników bardzo duże wyróżnienie, a także okazja do pogłębienia wiedzy nt. roli BGK jako banku rozwoju w systemie bankowym.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy dr. Piotra Pisarewicza z Katedry Bankowości i Finansów oraz Koła Naukowego Finansów i Ubezpieczeń. Wpisało się ono w tematykę prowadzonych zajęć z zakresu rynków finansowych oraz bankowości i uzupełniało program o aspekty praktyczne.
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkania, których szczegóły będą przekazane po rozpoczęciu nowego roku akademickiego.