Strona główna » Interaktywny podręcznik - FID
Interaktywny podręcznik - FID


OPRACOWANIE MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH DO ROZDZIAŁU 23

dr Małgorzata Szymańska-Brałkowska

Uniwersytet Gdański, Wydział Zarządzania, Katedra Ekonomiki Przedsiębiorstw


WPROWADZENIE


Wykorzystanie podejścia Lean Management w doskonaleniu działalności przedsiębiorstwa jest jednym z ciekawszych rozwiązań stosowanych do usprawniania działalności gospodarczej w przedsiębiorstwach produkcyjnych jak i usługowych, działających na rynku światowym.      Prostota, łatwość implementacji oraz uniwersalność tego podejścia, przekonały wiele przedsiębiorstw na całym świecie, że można wprowadzać zmiany drobnymi krokami, usprawniając procesy oraz zwracając uwagę na wszystkich pracowników. To oni – pracownicy, najlepiej znają swoje stanowisko pracy i mogą dokonać najciekawszych i najbardziej skutecznych zmian, usprawniających nie tylko procesy produkcyjne w przedsiębiorstwie, ale również ergonomię i komfort miejsca pracy.

Zadanie oraz gra symulacyjna, przedstawione w niniejszym rozdziale, obejmują wykorzystanie wybranych instrumentów Lean Management oraz Kaizen do doskonalenia procesów i eliminacji marnotrawstwa (MUDA). Przykład opisany w zadaniu obejmuje wybrane przedsiębiorstwo produkcyjne z branży motoryzacyjnej natomiast gra symulacyjna opisuje przedsiębiorstwo produkcyjne z branży poligraficznej.

Przedstawione w niniejszym rozdziale przykłady mogą zostać wykorzystane jako materiał szkoleniowo-dydaktyczny do następujących przedmiotów; Lean Management, Kaizen, Lean Six Sigma, Projekty Lean Six Sigma, zarzadzanie jakością, metody i koncepcje zarzadzania jakością.


MATERIAŁY DYDAKTYCZNE

ROZDZIAŁ 23

LEAN MANAGEMENT W PRZEDSIĘBIORSTWIE
(zadanie, gra symulacyjna)

dr Małgorzata Szymańska-Brałkowska

Drodzy Studenci!
Poniżej znajdują się materiały, z których będziemy 
wspólnie korzystali podczas zajęć


ZADANIE


  1. Zadanie Marnotrawstwo (MUDA) w fabryce samochodów
     

GRA SYMULACYJNA - ZAŁĄCZNIKI


  1. Załącznik I - Zamówienie klienta
  2. Załącznik II – arkusz kalkulacji kosztów
  3. Załącznik III – faktura VAT (Excel)
  4. Załącznik IV - faktura VAT (PDF)
  5. Załącznik V – PZ
  6. Załącznik VI – WZ