Strona główna » Projekt Uczelnie Szkołom - o finansach z NBP
Projekt Uczelnie Szkołom - o finansach z NBP
UCZELNIE SZKOŁOM - O FINANSACH Z NBP


Niniejszy materiał dydaktyczny, autorstwa pracowników Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, został opracowany na potrzeby realizacji Projektu we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim pt. „Uczelnie szkołom – o finansach z NBP”. Projekt koordynowany jest przez Katedrę Ekonomiki Przedsiębiorstw Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości tekstu, zdjęć, grafik i innych treści zawartych na stronach Projektu w formie elektronicznej lub jakiejkolwiek innej, w innych celach niż założone w Projekcie – bez zgody Autorów zabronione.


OPRACOWANIE MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH DO MODUŁU 4

dr Piotr Pisarewicz


Uniwersytet Gdański, Wydział Zarządzania, Katedra Bankowości i Finansów


WPROWADZENIE


Umiejętność świadomego i optymalnego zarządzania własnymi finansami oraz finansami gospodarstwa domowego które w przyszłości będziesz miał okazję prowadzić jest pochodną wiedzy, umiejętności i kompetencji, jakie posiądziesz i które wykorzystasz w swoim życiu prywatnym. Każdy z nas uczy się tego przez całe życie począwszy od wczesnego dzieciństwa i nauki w szkole poprzez okres studiów aż do pracy zawodowej. Twoje kolejne doświadczenia i obserwacje staną się podstawą do podejmowana coraz bardziej świadomych, przemyślanych i mam nadzieję trafnych decyzji. W czwartym module uwaga skupiona została na  podstawowych pojęciach z zakresu ryzyka i ubezpieczeń jak i ryzykach towarzyszących prowadzeniu gospodarstwa domowego. Ponadto dowiesz się jaki jest charakter ubezpieczeń skierowanych dla dzieci i młodzieży oraz jak ubezpieczyć majątek trwały który występuje w każdym gospodarstwie domowym. Interesującym dla Ciebie powinien być również fragment dotyczący innowacji w ubezpieczeniach, który opisuje najnowsze technologie i rozwiązania informatyczne stosowane na rynku ubezpieczeń. Mam nadzieję, że zawartość modułu pozwoli Tobie  pozyskać podstawową wiedzę, stanowiącą fundament  podejmowanych przez Ciebie w przyszłości decyzji finansowych.

Życzę Ci zatem wytrwałości w pozyskiwaniu wiedzy i aktywnej postawy w trakcie nauki. Na wszystkie nurtujące Cię pytania odpowiem w trakcie prowadzonych zajęć. Powodzenia!


MATERIAŁY DYDAKTYCZNE

MODUŁ 4
ROLA UBEZPIECZEŃ W KSZTAŁTOWANIU SYTUACJI FINANSOWEJ

dr Piotr Pisarewicz


Poniżej znajdują się pliki do pobrania dla prowadzących, nauczycieli oraz uczniów
Hasło do modułu: WZRNBP


1. KONSPEKTY ZAJĘĆ - (dla wykładowcy UG, dla nauczyciela, dla uczniów) <<< pobierz >>>

2. OPRACOWANIE DYDAKTYCZNE - (lektura do przeczytania w ramach modułu) <<< pobierz >>>

3. PREZENTACJA NA ZAJĘCIA (PPT / PDF) - pomoc dydaktyczna <<< pobierz >>>

4. MATERIAŁ DYDAKTYCZNY (nr 1) - składki i świadczenia ubezpieczeniowe dla dzieci i młodzieży <<< pobierz >>>

5. MATERIAŁ DYDAKTYCZNY (nr 2) - wykaz świadczeń ubezp. dla dzieci i młodzieży <<< pobierz >>>


Szanowny Nauczycielu,

w treści powyższych materiałów uwaga skupiona została na pięciu głównych zagadnieniach: (1) pojęciu ryzyka i ubezpieczeń; (2) omówieniu źródeł i przyczyn ryzyka występującego w gospodarstwach domowych; (3) ubezpieczeniach dla dzieci i młodzieży; (4) ubezpieczeniach majątku trwałego; (5) innowacjach na rynku ubezpieczeń.

Drogi Uczniu,

po lekturze powyższego materiału dydaktycznego na temat roli ubezpieczeń w kształtowaniu sytuacji finansowej, pamiętaj, że Zespół wykładowców z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego opracował dla Ciebie, poza tym modułem – pięć innych. Jeżeli chcesz przygotować się lepiej do tego, co czeka Cię w przyszłym życiu zawodowym oraz prowadzeniu własnego gospodarstwa domowego – zachęcam Cię do zapoznania się z pozostałymi materiałami.

Powodzenia!

dr Piotr Pisarewicz