Strona główna » Wydział
Aktualności i wydarzenia na Wydziale Zarządzania
Debata oksfordzka na IX Europejskim Kongresie Finansowym
Data publikacji: Środa, 19 czerwca 2019 roku

5 czerwca podczas IX Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie odbyła się debata w stylu oksfordzko-sopockim nad tezą „Bezpiecznie już było. Hazard moralny zniszczy wiarygodność systemu finansowego”. Gospodarzem debaty była Akademia EFC. W debacie wystąpili studenci – członkowie Akademii EFC oraz eksperci EKF.

Rozmowę prowadził Grzegorz Kuliszewski, Dyrektor Sektora Finansowego w IBM. Tezy debaty bronił zespół w składzie: Krzysztof Borusowski, Prezes Zarządu BEST S.A., Mateusz Mach studiujący Ekonomię i Finanse na New York University Abu Dhabi, Krzysztof Rentflejsz - student Ekonomii na University of Warwick i Michael Richter – student na kierunku Międzynarodowa Ekonomia i Polityka na University College London. Przeciwnikami tezy byli: Ida Adamczak – studentka międzywydziałowych studiów doktoranckich z Ekonomii, Finansów i Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim, Michał Czyżewski – absolwent studiów z Finansów i Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, Kacper Staroszczyk – student Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Agnieszka Wachnicka, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. W „Loży Mędrców” zasiedli Sebastian Skuza, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prof. Jan Szambelańczyk z Uniwersytetu Ekonomicznego Poznaniu.

Na początku oraz na zakończenie debaty wśród publiczności przeprowadzone zostały głosowania, w których słuchacze sporu opowiedzieli się za lub przeciw głównej tezie debaty. Glosowanie końcowe wyraźnie wskazało zespół zwycięski, który w opinii słuchaczy trafnie i przekonująco argumentował za swym stanowiskiem. Zespołem tym byli reprezentujący Uniwersytet Gdański Ida Adamczak oraz Michał Czyżewski, Kacper Staroszczyk z SGH oraz Agnieszka Wachnicka, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. Podczas gdy przed debatą 58% publiczności opowiedziało się za tezą, a 42% przeciw niej, po debacie przeciwników tezy było już niemal dwa razy więcej, tj. 83% do jdeynie 17% słuchaczy, którzy nadal byli przekonani, że „Hazard moralny zniszczy wiarygodność systemu finansowego”.

Prowadzący debatę Grzegorz Kuliszewski, odnosząc się do wyniku głosowań, wyraził przekonanie, że debatę wygrały również banki, potwierdzając fakt, że ludzie cały czas mają do nich duże zaufanie.