Strona główna » Wydział
Aktualności i wydarzenia na Wydziale Zarządzania
W dniach 14 – 16 kwietnia 2021 r. odbyła się Konferencja Studenckich Kół Naukowych „Analiza danych w badaniach społecznych”
Data publikacji: Piątek, 30 kwietnia 2021 roku

 

W dniach 14 – 16 kwietnia 2021 r. odbyła się Konferencja Studenckich Kół Naukowych „Analiza danych w badaniach społecznych” w formie online, zorganizowana przez Koło Naukowe Metod Ilościowych przy Katedrze Statystyki Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Celem wydarzenia była integracja środowiska studenckiego, w którego obszarze zainteresowań leżą zagadnienia związane ze statystyką, ekonomią i sztuczną inteligencją. Studenci oraz inni uczestnicy wydarzenia wysłuchali prezentacji dotyczących projektów oraz autorskich badań zrealizowanych przez biorące udział w konferencji organizacje. Uczestnicy wymienili spostrzeżenia dotyczące swoich projektów i badań, a także nawiązali znajomości.

W konferencji wzięło udział ok. 60 uczestników. Z prezentacjami wystąpiło 13 prelegentów, reprezentujących koła naukowe oraz organizacje zajmujące się sztuczną inteligencją, przetwarzaniem i analizą danych.

Koła naukowe, których przedstawiciele wystąpili z prezentacjami podczas konferencji, to:

  • Studenckie Koło Naukowe Statystyki (Szkoła Główna Handlowa),
  • Koło Naukowe ITberries (Akademia Górniczo-Hutnicza),
  • Studenckie Koło Analiz i Prognozowania Gospodarczego 4Future (Uniwersytet Łódzki),
  • Studenckie Koło Naukowe „Prolog” (Politechnika Koszalińska),
  • Koło Naukowe Analizy Danych (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie),
  • Koło Naukowe Metod Ilościowych (Uniwersytet Gdański).

Inne organizacje, których przedstawiciele wystąpili podczas konferencji, to:

  • Women in Machine Learning & Data Science Poland,
  • DataWorkshop Community #warszawa
  • Fruitpunch.AI.

Prelegenci wystąpili z 9 prezentacjami w ramach bloków referatów, odbywających się każdego dnia konferencji. Więcej informacji na temat prelegentów i tematów wystąpień znajduje się tu:

http://wzr.ug.edu.pl/knmi/index.php?str=2038

Materiały z konferencji oraz nagrania z części wystąpień znajdują się tu:

http://wzr.ug.edu.pl/knmi/index.php?str=2079

Podczas konferencji odbyły się również wykłady pracowników naukowych Wydziału Zarządzania UG. Prof. UG dr hab. Krzysztof Najman przedstawił wykład pt. „Big Data – droga rozwoju czy destrukcji?”, natomiast dr Sabina Nowak przedstawiła wykład pt. „Czy ceny akcji spółek notowanych na giełdzie zmieniają się w ciągu dnia?”. Współorganizatorem drugiego wykładu było Koło Naukowe Inwestycji i Nieruchomości „Inwestor” (Uniwersytet Gdański).

Uczestnicy konferencji wzięli również udział w warsztatach przeprowadzonych przez pracowników Wydziału Zarządzania UG. W ramach konferencji odbyły się warsztaty dr Arkadiusza Kozłowskiego pt. „Wizualizacja danych w R” oraz warsztaty przeprowadzone przez dr Jacka Maślankowskiego pt. „Przetwarzanie danych w nierelacyjnych bazach danych”.