O nas
O nas
Katedra Rachunkowości
ul. Armii Krajowej 101, 81-824 Sopot
(+48 58) 523 14 23
Pokój 123
Początki
Katedra Rachunkowości jako samodzielna jednostka organizacyjna istnieje od 1950 r. Początkowo, w formie Sekcji Rachunkowości na Wydziale Finansowym Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie, następnie już jako Katedra Rachunkowości w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, a od 1970 r. w strukturach organizacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego.
Obecna struktura
Aktualnie Katedra Rachunkowości funkcjonuje w dwóch zakładach: Rachunkowości Finansowej i Rachunkowości Zarządczej.
Istotne osiągnięcia
Katedra Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego posiada akredytację ACCA na wszystkie dziewięć egzaminów poziomu Fundamentals (F1 - F9) na magisterskich studiach dziennych oraz na studiach podyplomowych „Rachunkowość ACCA”. Ponadto absolwenci kierunku FiR MSU Biegły rewident, a od roku akademickiego 2023/2024 absolwenci SSL i NST na kierunku FiR będą mogli ubiegać się o zaliczenie przez Komisję Egzaminacyjną PIBR pięciu egzaminów z wiedzy w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta.
Pracownicy Katedry biorą udział w konsultacjach standardu VSME ED przygotowywanego przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej - EFRAG (The European Financial Reporting Advisory Group).
Badania naukowe i projekty
Badania naukowe Katedry Rachunkowości koncentrują się wokół następujących zagadnień:
- uwarunkowania kulturowe rachunkowości,
- rachunkowość środowiskowa,
- raportowanie ESG,
- rachunkowość finansowa i zarządcza jednostek sektora publicznego,
- efektywność rozwiązań informatycznych wspierających zarządzanie,
- kierunki doskonalenia metod rachunkowości zarządczej,
- sprawozdawczość finansowa i niefinansowa mikro i małych jednostek.
Zrealizowane granty badawcze oraz projekty dydaktyczne:
- „Wpływ uwarunkowań kulturowych na interpretację Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej w Polsce – analiza porównawcza na tle Niemiec oraz Wielkiej Brytanii”, projekt finansowany ze środków NCN, kwota: 293 499 zł. Kierownik: prof.dr hab. Jerzy Gierusz, wykonawcy; dr Sylwia Silska-Gembka, mgr Katarzyna Koleśnik.
- „Innowacyjny model społeczno-ekonomicznych korzyści i kosztów w projektach infrastrukturalnych”, II program Innowacje Społeczne, kwota: 376 255 zł. Kierownik: dr hab. Anna Zamojska, wykonawca: dr Marek Ossowski.
- „Menadżer Jutra - wzrost kompetencji studentów Wydziału Zarządzania UG kierunków Zarządzanie oraz Finanse i Rachunkowość”, projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Kierownik Projektu: dr Aleksandra Wiercińska.
Ponadto pracownicy Katedry brali udział w:
- programie CHIC - Creating Holistic Innovation Capacity, który jest międzynarodowym projektem mającym na celu dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w zakresie przedsiębiorczości i innowacji i przyczynianiem się do zwiększenia potencjału przedsiębiorczości i innowacyjności sektora szkolnictwa wyższego w całej Europie. Program CHIC powstał w ramach inicjatywy EIT będącego organem UE i integralną częścią programu unijnego Horyzont Europa w zakresie badań naukowych i innowacji;
- przygotowaniu wspólnego kierunku studiów dla SEA EU 2.0 na poziomie licencjackim Sustainable Blue Economy;
- projekcie związanym z współpracą między uniwersytetami - Turquoooise Joint Master Programme.
Oferta dydaktyczna
Oferta dydaktyczna Katedry obejmuje następujące specjalności:
- Rachunkowość (studia stacjonarne i niestacjonarne I) - absolwent SSL kierunku FIR rozpoczynających się od roku akademickiego 2023/2024 będzie mógł ubiegać się o zaliczenie przez Komisję Egzaminacyjną PIBR pięciu egzaminów z wiedzy w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta (na podstawie wniosków o adekwatności zrealizowanego programu z zakresem wiedzy wymaganym przez Komisję Egzaminacyjną podczas egzaminów w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta),
- Rachunkowość (studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia),
- Rachunkowość ACCA (studia stacjonarne II stopnia),
- Biegły rewident (studia niestacjonarne II stopnia).
Kształcimy także na studiach podyplomowych:
- Rachunkowość i Podatki,
- Rachunkowość ACCA,
- Rachunkowość ACCA – poziom profesjonalny,
oraz na studiach doktoranckich.
Współpraca
Katedra Rachunkowości współpracuje z Politechniką Żytomierską z Ukrainy. W ramach programu Erasmus+ miał miejsce na wydziale Zarządzania tygodniowy staż nauczycieli akademickich z Politechniki. Zrealizowano również wykłady on-line dla studentów tej Uczelni.