Historia

HISTORIA KATEDRY STRATEGICZNEGO ROZWOJU (KATEDRY EKONOMIKI PRZEDSIĘBIORSTW)

Historia

HISTORIA KATEDRY STRATEGICZNEGO ROZWOJU


 

Początki Katedry Strategicznego Rozwoju i Nauk o Jakości związane są z historią Wyższej Szkoły Handlu Morskiego (WSHM), a następnie Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (WSE), która weszła w skład powołanego w 1970 roku Uniwersytetu Gdańskiego.

Podwaliny dzisiejszej Katedry sięgają roku 1946, kiedy to prof. dr hab. Tadeusz Pierzchalski, jeszcze w działającej ówcześnie Wyższej Szkole Handlu Morskiego prowadził zajęcia z przedmiotu „Towaroznawstwo ogólne”. W roku 1947 prof. Pierzchalski założył i kierował Katedrą Technologii i Towaroznawstwa, którą w roku 1970 przekształcono w Zakład Technologii Produkcji Przemysłowej i Ładunkoznawstwa. Prof. Pierzchalski kierował tą jednostką do roku  1975.

Pracownicy Katedry Strategicznego Rozwoju

Pracownicy Katedry Technologii i Towaroznawstwa przed budynkiem ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, połowa lat 60. XX wieku.

Od lewej: mgr Mieczysław Pokusa, mgr Anna Mrozowska, prof. dr hab. Tadeusz Pierzchalski

(kierownik Katedry), dr Elżbieta Kukiełka, mgr Janina Wizmur, Irena Pukiel.

 

W latach 1975-1982 kierownikiem Zakładu został prof. dr hab. Feliks Chrzan, zaś w latach 1982-1984 kierowanie Zakładem powierzono mgr Joannie Wizmur. Następnie, do roku 1989 Zakładem kierował doc. dr hab. Zenon Pawlak, zaś w roku 1993 kierowanie Zakładem objął doc. dr hab. Witold Nierzwicki, zmieniając nazwę Zakładu na Zakład Towaroznawstwa i Technologii, zaś w roku 2005 - na Zakład Zarządzania Jakością i Środowiskiem. W roku 2006 kierownikiem Zakładu zostaje ówczesna prof. Małgorzata Z. Wiśniewska, która w roku 2022 zmienia nazwę tej jednostki na Zakład Zrównoważonego Rozwoju i Nauk o Jakości. Działalność ww. osób oraz pracowników tej jednostki na przestrzeni lat stała się podwaliną Sopockiej Szkoły Jakości.

W Wyższej Szkole Ekonomicznej, kontynuatorce WSHM, w 1963 roku w ramach kierunku Przemysł, utworzono cztery jednostki organizacyjne: Katedrę Ekonomiki Przedsiębiorstw, kierowaną przez prof. dr hab. Alfreda Czermińskiego, Katedrę Ekonomiki Przemysłu Okrętowego – z kierownikiem prof. dr K. Wandeltem, Katedrę Ekonomiki Przemysłu Rybnego – kierowaną przez prof. dr hab. Jana Wojewnika oraz wspomnianą już Katedrę Technologii i Towaroznawstwa – kierowaną przez prof. dr hab. Tadeusza Pierzchalskiego. Jednostki te zajmowały się problematyką ekonomiki przedsiębiorstw i ich funkcjonowania w układzie branżowym, w tym głównie przedsiębiorstw sektora morskiego. Zagadnienia te były nie tylko elementem prac badawczych, ale także przedmiotem wielu wykładów i seminariów, związanych z przemysłem okrętowym, rybnym, towaroznawstwem, ładunkoznawstwem oraz technologią produkcji.

Pracownicy Katedry Strategicznego Rozwoju

Zajęcia w Katedrze Technologii i Towaroznawstwa (obecnie sala nr WZR3). Rok akad. 1962/1963 - ćwiczenia ze studentami w laboratorium, kierunek Ekonomika Transportu, studia wieczorowe.

Od prawej: Studenci: Sikora (imię nieznane), Józef Stankiewicz, Zdzisław Pacewicz, NN, Józef Pietras, NN;

 

W 1968 roku, w WSE dotychczasowy Wydział Morski uległ likwidacji, a w jego miejsce powołano dwa wydziały: Wydział Przemysłu i Wydział Transportu Morskiego. Powstanie w 1970 roku Uniwersytetu Gdańskiego spowodowało dalsze zmiany organizacyjne. Polegały one między innymi na zmianie nazw dotychczasowych wydziałów na: Wydział Ekonomiki Produkcji (obecnie Wydział Zarządzania) i Wydział Ekonomiki Transportu (obecnie Wydział Ekonomiczny). Likwidacji uległy również dotąd funkcjonujące katedry, a w ich miejsce powołano instytuty.

Konsekwencją utworzenia takiej struktury organizacyjnej Uczelni było powołanie w 1970 roku w ramach Wydziału Ekonomiki Produkcji Instytutu Ekonomiki Przemysłu. Jego dyrektorem został prof. J. Wojewnik (zastępcą był prof. A. Czermiński, zaś funkcję sekretarza naukowego i kolejnego wicedyrektora pełnił dr Adam Giersz,  polski trener tenisa stołowego, działacz sportowy i urzędnik państwowy, a w latach 2009–2011 minister sportu i turystyki). W obrębie Instytutu utworzono zakłady: Ekonomiki Przemysłu, Ekonomiki Przemysłu Okrętowego, Ekonomiki Przemysłu Rybnego, Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw, Technologii Produkcji Przemysłowej i Ładunkoznawstwa. W 1973 roku Instytut Ekonomiki Przemysłu zmienia nazwę na Instytut Ekonomiki i Organizacji Produkcji. Jednocześnie, na bazie pracowników istniejącej w WSE Katedry Ekonomiki Przedsiębiorstw, wyodrębniony zostaje Instytut Organizacji i Zarządzania, którego kierownikiem zostaje prof. A. Czermiński. W tym okresie pracownicy Instytutu Ekonomiki i Organizacji Produkcji zajmują się ekonomiką przemysłu oraz ekonomiką przedsiębiorstw. Instytut rozwija się, powstaje nowa specjalność naukowa i dydaktyczna. Jest nią ekonomika budownictwa. W późniejszym czasie utworzona zostaje specjalizacja w zakresie ekonomiki usług, która wyodrębnia się w samodzielną Katedrę Ekonomiki Usług.

W 1992 roku, po odejściu na emeryturę prof. J. Wojewnika, ówczesny Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Zbigniew Grzonka przychyla się do wniosku pracowników o likwidację Instytutu i powołanie w jego miejsce trzech katedr: Katedry Ekonomiki Przedsiębiorstw - pod kierunkiem prof. UG dr hab. Jerzego Bielińskiego, Katedry Inwestycji - pod kierunkiem prof. dr hab. Krystyny Dziworskiej oraz Katedry Marketingu pod kierunkiem prof. UG dr hab. Wojciecha Żurawika. Katedry te powstały w roku 1993.

W Katedrze Ekonomiki Przedsiębiorstw utworzone zostały cztery zakłady: Zakład Ekonomiki Przedsiębiorstw (pod kierownictwem prof. UG. dr hab. Leszka Pawłowicza), Zakład Ekonomiki Małej Firmy (kierowany do roku 1995 przez prof. dr hab. Dorotę Czykier-Wierzbę), Zakład Ekonomiki Przedsiębiorstw Okrętowych (pod kierownictwem prof. UG dr hab. Jerzego Bielińskiego) oraz Zakład Towaroznawstwa i Technologii (pod kierownictwem prof. UG dr hab. Witolda Nierzwickiego).

Ważnym wydarzeniem w historii Katedry był wybór (w 1993 roku) prof. W. Nierzwickiego na Dziekana Wydziału. Wcześniej (w latach 1990-1993) prof. W. Nierzwicki pełnił funkcję Prodziekana d.s. Kształcenia. W tym samym czasie, Zakład pod jego kierunkiem, oprócz zagadnień związanych z towaroznawstwem oraz jakością, koncentruje się na szeroko rozumianej problematyce z zakresu ekologii, na ekologicznych uwarunkowaniach działalności gospodarczej, ekobilansach, a także ochronie środowiska i zarządzaniu środowiskowym. Szczególną rolę w tym zakresie pełni dr Maria Richert, zatrudniona od 1992 na stanowisku starszego wykładowcy w ówczesnym Zakładzie Technologii Produkcji Przemysłowej i Ładunkoznawstwa.

W roku 1993 dotychczasowy Wydział Ekonomiki Produkcji zmienia też nazwę na Wydział Zarządzania.

Pracownicy Katedry Strategicznego Rozwoju

Dawniejsza sala Rady Wydziału. Po obronie prac magisterskich. Od lewej – prof. UG dr hab. Witold Nierzwicki, studentki, dr inż. Ewa Malinowska, prof. UG dr hab. Jan Leśniak.

 

Istotną w rozwoju Katedry stała się w tym czasie współpraca międzynarodowa z Uniwersytetem w Lund, w Szwecji. Została zapoczątkowana przez prof. UG dr hab. Jana Leśniaka (pracującego od roku 1971) i była kontynuowana do czasu przejścia prof. J. Leśniaka na emeryturę, w roku 2013. Dzięki tej współpracy w Katedrze, w latach 90. XX wieku, umocniło się zainteresowanie problematyką ekologii, co wkrótce zaowocowało uruchomieniem studiów podyplomowych, pt. Auditing ekologiczny, a także rocznym stażem naukowo-dydaktycznym we wspomnianym uniwersytecie, w którym wzięli udział pracownicy Katedry (R. Płoska i M.Z. Wiśniewska) i inni pracownicy Wydziału.

 

Na uwagę zasługuje fakt, że wielu pracowników Katedry było również zaangażowanych  w prace w innych instytucjach. Prof. L. Pawłowicz od 1990 r. pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, a od 1992 roku - dyrektora Gdańskiej Akademii Bankowej (GAB). W GAB pracowała także i pełniła ważne funkcje kierownicze dr Marzenna Czerwińska (z-ca Dyrektora GAB i Dyrektor Obszaru Badawczego). Prof. J. Bieliński w ramach współpracy z Ministerstwem Przemysłu (później Ministerstwem Gospodarki) realizował duży projekt pod nazwą „Studium restrukturyzacji przemysłu okrętowego” oraz uczestniczył w negocjacjach Światowego Porozumienia Okrętowego w ramach OECD.

W 1991 roku doktorat broni mgr Andrzej Popławski, zajmujący się naukowo optymalizacją ekonomiczno-organizacyjną funkcjonowania przedsiębiorstw, decyzjami założycielskimi, jak również funkcjonowaniem rodzącego się wówczas w Polsce rynku kapitałowego. Prowadząc równolegle aktywną działalność ekspercką oraz doradczą dr Popławski uczestnicy, m.in. w prywatyzacji Zakładów Celulozowo-Papierniczych Kwidzyn. To połączenie wiedzy podręcznikowej z doświadczeniami praktycznymi  okazało się szczególnie cenne w dydaktyce ze studentami studiów zaocznych, głównie w latach 90. XX wieku, kiedy na studia niestacjonarne zapisywali się doświadczeni specjaliści pragnący uzupełniać swoje formalne wykształcenie.

W roku 1996 stopień doktora uzyskuje Małgorzata Z. Wiśniewska, wprowadzając do dorobku naukowego Katedry zagadnienia dotyczące systemowego zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności. W roku 1997 dr M. Wiśniewska zostaje dodatkowo zatrudniona jako Kierownik Działu Jakości w firmie Failure Analysis Associates z siedzibą w Menlo Park/o Gdańsk, zaś w latach 1998-2006 pełni funkcję audytora zewnętrznego w Lloyd’s Register w Gdańsku, natomiast od roku 2007 aktywnie współpracująca z takimi jednostkami certyfikacyjnymi, jak  

 

Znaczącym elementem w funkcjonowaniu Katedry w tym czasie była działalność studenckich kół naukowych.

W Katedrze, w latach 1987-1990, działało Koło Naukowe Programowania Produkcji (KNPP), którego opiekunem był dr Andrzej Popławski.

Działało także Koło Naukowe Ekonomiki Przemysłu Okrętowego - KNEPO, kierowane przez dr. Zdzisława Sadkowskiego, a następnie przez Mariusza Chmielewskiego oraz Joannę Sadkowską. Gdy opiekę nad nim przejmuje Paweł Antonowicz Koło zmienia nazwę na KNEPO – Business Club. Niezwykle aktywna działalność studentów w tym Kole powodowała, że było ono wielokrotnie wyróżniane, nie tylko w ramach Wydziału i Uczelni, ale także całego akademickiego środowiska Wybrzeża. Już na początku swojej działalności Koło zostało wyróżnione nagrodą Czerwonej Róży - jako najlepsze studenckie koło naukowe uczelni Trójmiasta.

Kolejne koło naukowe to QualiTeamUG, powołane w roku 2006. Opiekę nad Kołem sprawowały prof. M.Z. Wiśniewska oraz dr inż. Ewa Malinowska, a także dr Małgorzata Szymańska-Brałkowska. W ramach Koła organizowane były różne inicjatywy oraz konkursy dla studentów, np. we współpracy Urzędem Miejskim w Lęborku – Letnia Szkoła Jakości, z firmą Flex – konkurs „Walcz o staż”, we współpracy z firmą doradczą Polish Six Sigma Academy – konkurs „Six Sigma Black Belt”, we współpracy z Kapitułą Pomorskiej Nagrody Jakości przy Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku – projekty – „Experientia” i „Excellentia”, w formie warsztatów z narzędzi zarządzania jakością oferowanych dla różnych firm Pomorza, laureatów wspomnianej nagrody, np. dla firmy Mercor.

 

W pierwszej dekadzie XXI wieku miało miejsce poszerzenie działalności naukowej i dydaktycznej Katedry o problematykę zarządzania wartością przedsiębiorstw. Inicjatorem tego kierunku działalności był prof. L. Pawłowicz. Tematyka ta stała się przedmiotem artykułów naukowych pracowników Katedry, elementem programu dydaktycznego, a wreszcie i realizowanych do chwili obecnej konferencji naukowych. Była ona także początkiem stałej współpracy Katedry z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Hermana.

W tym okresie Katedra była jednym z nielicznych ośrodków w kraju, wdrażających problematykę analizy wartości do oceny działalności przedsiębiorstw. Ten kierunek badawczy wprowadzony został do programu zajęć dydaktycznych i jest w nich do dnia dzisiejszego obecny.

 

Istotnym nurtem badawczym, realizowanym przez pracowników Katedry od początku jej powołania, stały się badania sektorowe związane z przemysłem okrętowym. Jednym z zagadnień z tego zakresu był realizowany przez pracowników Katedry międzynarodowy projekt w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL, pt. EUROSTER (Partnerstwo na rzecz rozwoju zdolności adaptacyjnych pracowników przemysłu okrętowego). Program ten był częścią partnerstwa ponadnarodowego „Skills of the Shipyard Employees”. W tym okresie specjalność dydaktyczna pod nazwą „Ekonomika przedsiębiorstw” uległa likwidacji, a pracownicy Katedry Ekonomiki Przedsiębiorstw zaproponowali samodzielnie realizowaną specjalność „Zarządzanie rozwojem przedsiębiorstwa” oraz wspólnie z innymi jednostkami organizacyjnymi Wydziału specjalność „Zarządzanie małą firmą” (inicjatorem tej specjalności była dr M. Czerwińska), następnie - Zarządzanie Jakością i Środowiskiem (inicjatorem specjalności była prof. Małgorzata Z. Wiśniewska) i „Zarządzanie w turystyce” (którego organizacją zajmowała się dr R. Płoska).

Dzięki inicjatywie dr J. Sadkowskiej, (która rozpoczęła pracę w Katedrze w 2000 roku) w 2008 roku uruchomione zaś zostały, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem, studia podyplomowe z zakresu zarzadzania projektami. Ich działalność stała się podstawą do napisania przez wielu pracowników Katedry monografii pt. „Zarządzanie projektami. Wybrane aspekty”, Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Na przestrzeni kolejnych lat pracownicy Katedry zdobywają stopnie naukowe i pełnią ważne funkcje zawodowe. W roku W roku 2001 stopień doktora uzyskuje mgr Mariusz Chmielewski. W latach 2002 – 2005 na funkcję Prodziekana Wydziału Zarządzania powołana zostaje dr Joanna Pioch. W roku 2003 stopień doktora uzyskuje dr inż. Ewa Malinowska, pogłębiając swoje zainteresowania w zakresie towaroznawstwa i zarządzania jakością w przemyśle rolno-spożywczym. W roku 2004 – stopień doktora uzyskują mgr Renata Płoska oraz mgr Joanna Sadkowska , która w roku 2021 – otrzymuje stopień doktora habilitowanego. W roku 2004 do Katedry dołącza mgr Alicja Antonowicz i mgr Paweł Antonowicz, zaś w roku 2005 z pracy etatowej rezygnuje dr Andrzej Popławski (dalej jednak współpracując z Katedrą, prowadząc zajęcia do roku 2012), koncentrując się na prowadzeniu założonego przez siebie wydawnictwa naukowo-technicznego ODDK.

W roku 2005 stopień doktora habilitowanego uzyskuje dr Małgorzata Z. Wiśniewska, rozwijając problematykę koncepcji, modeli, systemów, metod i narzędzi zarządzania jakością oraz zarządzania środowiskowego oraz innych systemów zarządzania o charakterze pokrewnym. Rok 2006 to okres, w którym stopień doktora uzyskuje mgr Joanna Próchniak (zatrudniona na stanowisku asystenta w 2000 roku), która rozwija w ramach Katedry problematykę offshoringu i inshoringu oraz funduszy poręczeń kredytowych. W tym samym roku pracę doktorską broni mgr Paweł Antonowicz, który w roku 2016 zdobywa stopień doktora habilitowanego.

W 2006 roku prof. J. Bieliński zostaje wybrany Prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego ds. Finansów i Rozwoju (w czasie kadencji pełni także funkcję przewodniczącego Uniwersyteckiej Komisji Finansowej, będącej organem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich). Prof. J. Bieliński w 2007 roku uzyskuje tytuł profesora nauk ekonomicznych. Po zakończeniu kadencji Prorektora, zostaje wybrany Dziekanem Wydziału Zarządzania. Funkcję tę pełni przez dwie kolejne kadencje, tj.  do roku 2016.

W roku 2008 stopień doktora uzyskuje mgr Alicja Antonowicz. Paweł i Alicja Antonowicz rozwijają problematykę naukową Katedry, odpowiednio, o zagadnienia systemów wczesnego ostrzegania w prognozowaniu upadłości przedsiębiorstw i problematykę franchisingu.

W roku 2009 (po obronie pracy doktorskiej w roku 2008) w Katedrze na stanowisku adiunkta zostaje zatrudniona dr Małgorzata Szymańska-Brałkowska, która dołącza do zespołu Zakładu Zarządzania Jakością i Środowiskiem.

W tym samym czasie szczególne wyróżnienia spotkały dr P. Antonowicza, który kilkakrotnie został wybrany przez studentów najlepszym wykładowcą na Wydziale Zarządzania UG, a w 2009 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska im. Jana Uphagena dla młodych naukowców.

Pracownicy Katedry pełnili także ważne funkcje w strukturach Unii Europejskiej. Prof. J. Bieliński był w latach 2007 – 2016 delegatem Polski w Komisji Konsultacyjnej ds. Przemian w Przemyśle (CCMI) przy Komitecie Ekonomiczno-Społecznym, a dr M. Czerwińska w latach 2006-2009 pełniła funkcję przedstawiciela Polski w ramach Grupy Doradców ds. udziału SME w ramach VII Programu Ramowego przy Komisarzu Europejskim w Brukseli.

W kolejnym dziesięcioleciu ukształtowała się bardzo wyraźna specjalizacja naukowa pracowników Katedry. I tak P. Antonowicz rozwija badania nad upadłością przedsiębiorstw, A. Antonowicz zajmuje się problemami franczyzy, J. Bieliński specjalizuje się w badaniach sektorowych, związanych z gospodarką morską (szczególnie przemysł okrętowy), M. Czerwińska zajmuje się czynnikami rozwoju małych przedsiębiorstw, M. Chmielewski problematyką czynników kształtujących wartość przedsiębiorstwa i wyceną zarówno przedsiębiorstw jak i zarządzaniem projektowym.

W roku 2011 do Katedry dołącza mgr Paulina Nogal, która uzyskuje stopień doktora w roku 2018, zajmując się rolą nieuczciwej konkurencji w działalności przedsiębiorstw. Dr J. Pioch specjalizuje się w zarządzaniu wartością przedsiębiorstw, R. Płoska - problemami etycznymi funkcjonowania przedsiębiorstw (społeczną odpowiedzialnością biznesu - CSR), J. Próchniak - finansowaniem działalności przedsiębiorstw oraz zarządzaniem wartością, J. Sadkowska - rolą innowacji w przedsiębiorstwach i zarządzaniem projektami, E. Malinowska - systemami zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności, M. Szymańska Brałkowska – koncepcją green lean management, M. Chmielewski analizą i zarządzaniem wartością zarówno projektów jak i przedsiębiorstw, zaś M. Z. Wiśniewska - problematyką zarządzania jakością i bezpieczeństwem, w szczególności w sektorze rolno-spożywczym, w tym obroną żywności przed terroryzmem oraz modelami doskonalenia jakości w obszarze usług edukacyjnych i medycznych.

Ważnym wydarzeniem naukowym tego okresu było również przyznanie książce dr hab. P. Antonowicza, prof. UG pod tytułem: „Bankructwa i upadłości przedsiębiorstw. Teoria – praktyka gospodarcza – studia regionalne” pierwszego miejsca w kategorii na najlepszą książkę naukową Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego (w roku akademickim 2014/2015), która była także nominowana w 2015 roku przez Dziennik Gazetę Prawną w konkursie na najlepszą książkę, promującą wiedzę ekonomiczną w Polsce. 

Szczególną inspiracją dla pracy naukowej pracowników Katedry stają się corocznie organizowane konferencje z zakresu "Zarządzania wartością". Zagadnienia te stanowią podstawę do pisania artykułów naukowych, publikowanych corocznie w czasopiśmie wydziałowym „Zarządzanie i Finanse”. W latach 2010 - 2014 z inicjatywy dr P. Antonowicza organizowane były, przy współpracy członków koła naukowego studentów KNEPO Business Club, cztery edycje Ogólnopolskich Konferencji Młodych Naukowców pod tytułem: "Współczesne dylematy funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw - teoria i praktyka”.

W tym okresie dynamicznie rozwijane są także badania związane z problematyką jakości i ochrony środowiska. Pracownicy Zakładu Zarządzania Jakością i Środowiskiem podejmują tematykę jakości usług opieki zdrowotnej, jakości szkolnictwa wyższego, szczególnie metod pomiaru poziomu tej jakości. Organizują cykliczną konferencję pt. „Jakość, bezpieczeństwo, ekologia w sektorze rolno-spożywczym”, adresowaną zarówno do producentów, organizacji konsumenckich, jak i naukowców, realizowaną w ramach projektów finansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ważną w działalności naukowej Zakładu jest współpraca międzyuczelniana z Katedrą Zarządzania Jakością i Towaroznawstwa (obecnie – Katedrą Inżynierii Zarządzania i Jakości) Politechniki Gdańskiej. Efektem tej współpracy jest cykliczna międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Quality and Its Applications” (edycja 2012, 2015, 2023). Podczas tych konferencji goszczono światowej sławy naukowców, m.in. prof. Johna S. Oaklanda z Wielkiej Brytanii, prof. Alberta Weckenmana z Niemiec, prof. Jensa J. Dahlgaarda oraz Su Mi Dahlgaard-Park ze Szwecji, prof. Jana Fricka z Norwegii czy prof. Louise Manning z Wielkiej Brytanii. Przejawem aktywności tego Zakładu są między innymi publikacje o charakterze monografii, podręczników, artykułów naukowych publikowanych w znaczących czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Pracownicy Zakładu, przy wsparciu Konsulatu Honorowego Republiki Islandii i współpracy z Uniwersytetem w Akureyri w Islandii, opiekowali się także stypendialnym konkursem PISCES, nagradzającym studentów zainteresowanych problematyką jakości i zrównoważonego rybołówstwa.

Prof. M.Z. Wiśniewska, w współpracy z Naczelną Organizacją Techniczną w Gdańsku i pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego, współorganizuje także cykliczne konferencje pt. „Q Doskonałości. Dobre praktyki w doskonaleniu usług medycznych na Pomorzu”, a także „Jakość i innowacje w rozwoju Pomorza”, towarzyszące corocznej Gali Konkursu o Pomorską Nagrodę Jakości.

 

Wobec braku zainteresowania studentów oraz malejącej współpracy z przeżywającymi problemy polskimi stoczniami, w 2016 roku ulega likwidacji Zakład Ekonomiki Przedsiębiorstw Okrętowych, a Zakład Ekonomiki Przedsiębiorstw zostaje zmieniony na Zakład Rozwoju Przedsiębiorstw.

 

W 2016 roku P. Antonowicz zostaje wybrany na Prodziekana ds. nauki i studiów niestacjonarnych Wydziału Zarządzania UG. W tym samym roku na emeryturę odchodzi dr Maria Richert, wykładowczyni specjalizująca się w problematyce ochrony środowiska.

W roku 2016 prof. Małgorzata Z. Wiśniewska uzyskuje Polską Indywidualną Nagrodę Jakości w Kategorii „Nauka”, im. prof. Edwarda Kindlarskiego, zaś w roku 2017 w Konkursie Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, zajmuje II miejsce za najlepszą książkę naukową pt. „Systemowe zarządzanie obroną żywności przed terroryzmem”.

Istotnym wydarzeniem z tego okresu jest przyznanie w roku 2017 prof. Małgorzacie Z. Wiśniewskiej tytułu profesora nauk ekonomicznych.

W 2018 roku kończy pracę w Katedrze dr J. Pioch, a na emeryturę odchodzi Prof. J. Bieliński - dotychczasowy kierownik Katedry.

Od 1 października 2018 kierownikiem Katedry Ekonomiki Przedsiębiorstw zostaje prof. UG dr hab. P. Antonowicz. Katedra  w roku 2022 zmienia nazwę na Katedra Strategicznego Rozwoju.

W roku 2018 w Katedrze, na stanowisku asystenta, zaczyna pracę  mgr Jędrzej Siciński, który w roku 2021 uzyskuje stopień doktora.

W roku 2018 na emeryturę odchodzą, pełniący niezwykle ważne role, pracownicy naukowo – techniczni Katedry. Są to pracujący w Katedrze od lat sześćdziesiątych XX wieku: wywodzący się z Katedry Technologii i Towaroznawstwa  - mgr Mieczysław Pokusa oraz Maria Tysarczyk, pracująca w Katedrze blisko 40 lat. Od grudnia 2018 roku pracę administracyjną w sekretariacie Katedry rozpoczyna mgr Justyna Poniewierska.

 

Pracownicy Katedry Strategicznego Rozwoju

Kierownicy Katedry: od prawej – prof. Jerzy Bieliński (lata 1993-2018) oraz prof. Paweł Antonowicz (lata 2018-2023)

 

Istotnym osiągnięciem Katedry jest fakt, iż w roku 2023, prof. M. Z. Wiśniewska została powołana na III kadencję do grona członków Komitetu Nauk Towaroznawczych – Nauk o Jakości przy Polskiej Akademii Nauk. Uczestniczy także systematycznie, jako ekspert, w międzynarodowym wydarzeniu pt. Food Fakty Forum, w którym biorą udział czołowi liderzy branży spożywczej, naukowcy i przedsiębiorcy, aby dyskutować o kluczowych wyzwaniach i trendach kształtujących przyszłość sektora rolno-spożywczego.

 

W roku 2024 na stanowisko kierownika Katedry zostaje powołana prof. Małgorzata Z. Wiśniewska, natomiast na stanowisko Prorektora ds. Finansów i Rozwoju zostaje mianowany prof. UG dr hab. Paweł Antonowicz. W tym samym roku, na stanowisku adiunkta, zatrudniony zostaje dr Bartosz Nowak.

 

Liczba pracowników zatrudnionych na przestrzeni lat w Katedrze jest bardzo liczna. Oprócz wymienionych wcześniej osób nie można zapomnieć o następujących, już nie pracujących nauczycielach akademickich: dr Elżbieta Giersz, dr Zbigniew Piechnik, mgr Elżbieta Bandura, mgr Elżbieta Jaczewska, mgr Anna Jagodzińska, mgr Elżbieta Matejowska, mgr Anna Mrozowska, mgr Mirosław Kobierski, mgr Wojciech Łakomiec.

Jeśli zaś chodzi o pracowników inżynieryjnych, wspomnieć trzeba o: Kindze Ratajczak, Gizeli Urbańczyk, Tomaszu Bojanowskim, Sylwestrze Wszelakim oraz Wojciechu Zabiegale.

 

Pracownicy Katedry Strategicznego Rozwoju

Pracownicy Katedry Strategicznego Rozwoju

Od lewej: dr Bartosz Nowak, prof. UG dr hab. Joanna Sadkowska, dr Joanna Próchniak, dr Marzenna Czerwińska, dr Mariusz Chmielewski, prof. dr hab. Małgorzata Z. Wiśniewska – kierownik Katedry, mgr Justyna Poniewierska, dr Małgorzata Szymańska-Brałkowska, dr Paulina Nogal, dr Renata Płoska, dr Jędrzej Siciński, dr inż. Ewa Malinowska, prof. UG dr hab. Paweł Antonowicz, dr Alicja Antonowicz.

 

 

Historię Katedry zaktualizowała i uzupełniła, na podstawie danych przekazanych przez prof. dr hab. Jerzego Bielińskiego i innych danych archiwalnych

– prof. dr hab. Małgorzata Z. Wiśniewska


 

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 4. Grudzień 2024 - 09:21; osoba wprowadzająca: Krzysztof Kowalczyk Ostatnia zmiana: środa, 4. Grudzień 2024 - 09:44; osoba wprowadzająca: Krzysztof Kowalczyk