Uroczyste nadanie auli-C9 imienia prof. dr hab. Stanisława Wryczy

W dniu 4 października 2024 roku, przed uroczystą inauguracją roku akademickiego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, odbyło się nadanie auli C-9 imienia prof. dr hab. Stanisława Wryczy.

W ceremonii uczestniczyli członkowie Zespołu Dziekańskiego Wydziału Zarządzania, prof. dr hab. Mirosław Szreder, dziekan WZR w latach 2016-2024, Prorektor ds. kształcenia, dr Ewa Szymczak, prof. UG oraz członkowie Rady Wydziału Zarządzania i goście.

Podczas uroczystości, dr hab. Angelika Kędzierska-Szczepaniak, prof. UG, Dziekan Wydziału Zarządzania, podkreśliła znaczenie profesora Wryczy dla Wydziału i Uniwersytetu Gdańskiego:

- Profesor Stanisław Wrycza był wizjonerem, który wyprzedzał swoje czasy, publikując w wysoko punktowanych czasopismach na długo zanim stało się to standardem w polskiej nauce. Był inicjatorem powstania specjalności studiów takich jak Aplikacje Informatyczne w Biznesie, oraz twórcą licznych cennych inicjatyw naukowych i dydaktycznych. Aula C-9, z którą profesor był najbardziej związany, będzie nosić jego imię na mocy decyzji Rady Wydziału Zarządzania.

Dr hab. Bartosz Marcinkowski, prof. UG, Prodziekan ds. Nauki, dodał: - Dla profesora Wryczy nie istniały rzeczy niemożliwe. Jego determinacja i zaangażowanie pozwalały mu realizować ambitne cele. Był niestrudzonym organizatorem międzynarodowych konferencji, walczącym o międzynarodową rozpoznawalność polskiej informatyki oraz nauk o zarządzaniu i jakości.

Swoją refleksją podzielił również prof. dr hab. Mirosław Szreder: - Gdybyśmy mieli wskazać osobę, która kojarzyła się z tym budynkiem, to był nim właśnie prof. Wrycza. Jego nagłe odejście spowodowało, że tym bardziej przeżywamy brak jego w tym budynku i na kierunku Informatyka i Ekonometria.

Uroczystego odsłonięcia inskrypcji nad aulą dokonała dr hab. Angelika Kędzierska-Szczepaniak, prof. UG, w obecności członków Rady Wydziału Zarządzania oraz zaproszonych gości.

Prof. dr hab. Stanisław Wrycza (1949 -2022) przez ponad trzy dekady, od 1991 do 2022 roku, kierował Katedrą Informatyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. W 1994 roku otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Był założycielem i pierwszym prezesem Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej, a później jego członkiem honorowym.

Dorobek naukowy prof. Wryczy obejmuje ponad 200 publikacji, w tym przeszło 40 książek. Był członkiem ponad 100 komitetów programowych międzynarodowych konferencji z dziedziny informatyki, a także promotorem ponad 20 prac doktorskich i blisko tysiąca prac magisterskich i licencjackich. Jego wkład w rozwój nauk zarządzaniu i jakości pozostaje nieoceniony, a nadanie jego imienia auli C-9 jest wyrazem uznania dla jego wybitnych osiągnięć.

oprac. Z. Minga / Kat. Marketingu

fot. M. Bączek

Odsłonięcie inskrypcji nad aulą C9 Odsłonięcie inskrypcji nad aulą C9 Odsłonięcie inskrypcji nad aulą C9

Data publikacji: wtorek, 8. Październik 2024 - 13:08; osoba wprowadzająca: Krzysztof Kowalczyk Ostatnia zmiana: wtorek, 8. Październik 2024 - 13:15; osoba wprowadzająca: Krzysztof Kowalczyk