Strona główna » Paweł Antonowicz

P. Antonowicz, R. Bęben, J. Siciński, Pomorskie – przyjazny port dla biznesu, [w:] monografii naukowej pod red. L. Balcerowicza pt.: "Potencjał aglomeracji Trójmiasta i metodyka pomiaru jego wykorzystania", Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2023, s. 63-76 (ISBN 978-83-8206-608-1).


Województwo pomorskie należy do grona najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce, co potwierdza wskaźnik dynamiki realnego PKB. W minionej dekadzie region pomorski przewyższał pod względem tempa wzrostu wiele obszarów Europy Zachodniej, w tym stref oplatających miasta takie jak Berlin czy Paryż. Źródeł tego sukcesu należy upatrywać przede wszystkim w konsekwentnym dążeniu władz samorządowych do zapewnienia właściwych warunków dla rozwoju najważniejszych branż i w jasnym sprecyzowaniu kluczowych kompetencji, czego przykładem było powołanie tzw. Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP). Aby jednak szerzej odnieść się do uwarunkowań rozwoju gospodarczego analizowanego obszaru, autorzy rozdziału skupili się nie tylko na charakterystyce branż, które można uznać za wizytówkę regionu, lecz zaprezentowali także dane dotyczące postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych, będących swoistą ilustracją odporności biznesu na zmienność czynników otoczenia. Ważne jest bowiem to, aby przedstawiając potencjał regionu, nie unikać dyskusji na temat pejoratywnych i newralgicznych procesów "demograficznych" dotyczących przedsiębiorstw, takich jak wyrejestrowania (likwidacje) przedsiębiorstw czy też postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne. Z uwagi na specyfikę omawianych tu zjawisk ich analizę ilościową przeprowadzono w odniesieniu do województwa pomorskiego (na tle danych za lata 2019–2022 dla Polski). W celu obiektywizacji wniosków dotyczących oceny poziomu intensyfikacji tych procesów zastosowano znaną w geografii ekonomicznej miarę współczynnika lokalizacji (ang. location quotient, LQ).


Monografia naukowa pod tytułem „Potencjał aglomeracji Trójmiasta i metodyka pomiaru jego wykorzystania” stanowi interdyscyplinarny zbiór opracowań powstałych w wyniku objęcia przez prof. Leszka Balcerowicza kierownictwa jednoimienną Katedrą im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na Uniwersytecie Gdańskim. W wyniku współpracy naukowej pracowników Wydziałów: Ekonomicznego, Prawa i Administracji, Nauk społecznych oraz Zarządzania UG powstało wieloautorskie opracowanie obejmujące diagnozę, propozycje opomiarowania i zarys perspektyw rozwoju Trójmiejskiej Aglomeracji. Struktura książki obejmuje wielowymiarowe zagadnienia: prawne oraz regulacyjne, gospodarcze i ekonomiczne, społeczno-kulturowe, a także technologiczne. Podział jej treści został podporządkowany metodyce PEST, która m.in. pozwala na diagnozę, ocenę i identyfikację kluczowych czynników sukcesu oraz ryzyka regionu w ujęciu makroekonomicznym. Z uwagi na lokalizację Trójmiasta w regionie basenu Morza Bałtyckiego w opracowaniu nie zabrakło zagadnień związanych z transportem morskim, portami, turystyką oraz innymi kluczowymi i reprezentowanymi przez Pomorze sektorami. 



Powyższa publikacja udostępniana jest w formule otwartej (open access), z możliwością jej pobrania (PDF) oraz cytowania (ze wskazaniem źródła bibliograficznego). W przypadku pytań do autora proszę o kontakt: pawel.antonowicz@ug.edu.pl